Independence won in1991 was the beginning of a new era for Armenian nation. Armenian media got an opportunity to develop under free and favorable conditions for the first time. A few days after the declaration of independence “Haylur” (Armenian News) newscast anchored by Tigran Naghdalyan was launched. Each issue of that program was ended with a music video, most often with the songs by Robert Hakhverdyan.
However, the independence was not easily gained. Armenia suffered energy crisis. Owing to lack of energy that was given only for 2-3 hours a day, TV...
In 2005 the first virtual studio in the country was created. Its major objective was to decrease the setting expenses. “Hekiatn e Kanchum” (Fairy Tale Calls), “Tezh Tasniak” (Top 10) shows were airing from there.
In 2005 new directions for development were opened before Public TV Company of Armenia. In July 7-8, at the European Broadcasting Union 56th General Assembly held in Dubrovnik, Public Television Company of Armenia and Radio became full members of EBU, as a result of which the luxurious celebration of 50th anniversary of Eurovision Song Contest had been aired. Next year we already got an opportunity to represent our country at that popular music fest. In 2007 children were involved in “Evrotesilyan Alik” (Eurovision Wave) as well. Arevik with her “Yerazank” (Dream) song gained the 2nd place.
2008-2016
In 2008 the broadcasting of Latin American soap operas, along with a series of entertainment programs gradually decreased, then totally ceased, being replaced by films and programs of domestic production. A new stage of fiction and TV films production launched then.
In 2009 “Yerevan Studio” released “The Killed Dove” based on the novel of the same name written by Nar-dos: in 2010 the studio launched the Khachagoghi Hishatakarane (Diary of a Cross-Stealer) based on the same novel after Raffi. The film was shown in five series. The list of the films continues with the following ones: 2011 – “The Artist’ based on Shirvanzade’s novel carrying the same name. What concerns soap operas-the pioneers of Armenian soap operas were the “Orphans” and “Anna” released in 2009, followed by “Our Village”(2013) and  “Ambulance” (2014). In 2015 Public TV Company launched “Special Division” TV series.
“Canticle of Canticles” music project has been airing since 2010. In 2013, literary TV series entitled Armenian Library kicked off.